Batu

Batu’nun doğumuna çok az bir zaman kalmıştı annesiyle telefonda konuştuğumuzda. Sakin, tatlı bir anne sesiydi duyduğum. Telefondaki kısacık konuşmamızda bile anlayabiliyorum artık annelerin ruh hallerini. Hastanede Nevra’nın güler yüzüyle karşılaşınca yanılmadığımı anladım.

Heyecanlı bekleyiş saatleri sonunda Batu ile karşılaştık. Şimdi yazacağım cümleyi düşünürken fark ettim ki “nur topu gibi” ifadesini şu ana kadar hiç kullanmamışım. Batu gerçekten nur topu gibi doğdu. Maaşallah tekrar kendisine. Al yanaklarını yanağıma dayayıp, kokusunu içime çekmemek için kendimi zor tuttum. Bu işin zor yanlarından biri de bu işte. Dünyanın en tatlı bebekleriyle karşılaşıp onlara dokunamamak :)

Doğum sonrası çekime biraz ara verip akşam yanlarına tekrar gittiğimde küçük bir parti havası vardı. Kutlamaya ben de dahil olduğum için mutluyum. Büyük ve neşeli bu ailenin bir parçası gibi hissettim o akşam. Batu’nun oda süslemelerinden, bebek şekerlerinden ve kurabiyelerinden ailenin denize olan düşkünlüğü belli oluyordu. Muhabbet sırasında yelken sporuna meraklı olduklarını, hatta meraktan da öteye taşıdıklarını, yarışlara katıldıklarını öğrendim. Ee ben de bir zamanlar başlangıç seviyesinde de olsa yelkencilikle ilgilenmiş, yelkene ayak basmış, tramola atmış, tüylerle kafası karışmış bir acemi yelkenci sayılırım. Alper her hafta yelken antrenmanlarına devam ettiği ve yarışlara katıldığı için kendim yapmasam da yarış haberlerini alıyorum. Bu sebeple muhabbet denizin, yelkenlilerin, yarışların etrafında döndü ve ben muhabbetin tatlılığından anne ve bebişle fotoğraf çektirmeyi unuttum. Bunu gelenek haline getirmeye başlamıştım ama maalesef bu kez kaçtı :( Belki ilerde bir ev ziyaretiyle telafi ederim.

Batu da belli ki ilerde iyi bir yelkenci olacak. Ozan’ın da yelkencilikle ilgilenmesini isteriz, o da isterse tabii. Belki Ozan ve Batu yıllar sonra yarışlarda karşılaşacaklar, belki aynı, belki farklı yelkenlilerde rüzgar yüzlerini okşayacak. İçinde deniz, güneş ve rüzgar geçen hayaller ne güzel oluyor, içim ısındı birden bunları düşününce.

Batu’cuğum, sana sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür diliyorum. Güzel ailenle rüzgarınız bol, keşiflerle dolu güzel seyirleriniz olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>