Okul gezmeleri

Bu aralar okul konusu kafamı çok meşgul ediyor. 2009 Haziran doğumlu olan oğlum bu yıl ilkokula başlamayacak ama bu sürece girmeye çok az kaldı. 2015 yılının Eylül ayında mini mini birler olarak sıraya girecek. O günü düşündüğümde bile gözlerim doluyor. Her yıl okulların açıldığı gün arka sokaktaki okulun çevresindeki kalabalığı gördüğümde, okul müdürünün konuşması kulağıma geldiğinde kendini tutamayan bir insan olarak Ozan’ın okula başladığı gün hüngür hüngür ağlayacağımdan eminim.

Kafamda okullarla ilgili bir sürü soru dolaşırken geçen hafta bir davet aldım. Zamanlaması manidardı :) Kafamın çok karışık olduğu bir anda böyle bir davet aldığım için koşa koşa gittim. Davet 2014-2015 öğretim yılında hizmete başlayacak TED Rönesans Koleji‘nden gelmişti.

Okul, İstanbul Anadolu Yakası’nda ulaşımı kolay bir yerde. Küçükyalı E5’e çok yakın, Adalar manzaralı bir konumda. Rönesans Holding tarafından inşaatı yapılıyor. Çoğu yeri tamamlanmış durumda. Mimarisi benim hoşuma gitti. Sınıflar ferah. Özellikle anasınıflarının bahçeye açılan kapılarının olmasını çok sevdim. Teras alanları hem çocukların tenefüslerde hava alabileceği hem de tenis kortu olarak da kullanabilecekleri alanlar olarak düşünülmüş. Böylece yerden kazanmışlar. Kütüphanesi, kulüp odaları, özel yalıtımlı müzik odaları, spor salonu, konferans salonu gibi ayrıntılar mevcut.

Fiziksel şartlardan öte benim daha çok ilgimi çeken şey okulun vizyonuydu. Öğrencilere bakışı ve beklentisi… Burada web sitelerinden bir alıntı yapmak istiyorum.

“Çocuklarımızı; özgüven sahibi, çok yönlü, farkındalığı yüksek, başarılı ve mutlu bireyler olarak hayata hazırlamak için buradayız.”

Toplantıda da vurgulanan hep özgüven sahibi olmak ve mutluluktu. Sınav başarısı gibi bir hedeften bahsedilmedi. Çocukları yarış atına çevirecek bir kurum olmayacağını hissettirdi.

Okulla ilgili en önemli şey ise Rönesans Holding’in kurduğu Rönesans Eğitim Vakfı’nın Türk Eğitim Derneği ile birlikte bu oluşumun içinde yer almaları. Okulun tüm eğitimcileri TED sınavları ve TED değerlendirme komisyonlarından geçerek seçiliyor. Bu konuda çok titizlikle çalışmaların sürdüğünü öğrendik. Okul 2014-2015 öğretim yılında anasınıfları, ilkokul tüm sınıflar (1-4. sınıf) ve ortaokul (5, 6. sınıf) için öğrenci kabul edecek. Daha üst sınıflar alttan yetişen öğrencilerle dolacak.

Okulla ilgili daha detaylı bilgiyi www.tedronesans.com adresine tıklayarak, daha da detaylı bilgiyi yerinde ziyaret edip görerek edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>