Doğru anda zamanı durdurmak!

Hayatın tesadüflerle dolu olduğuna inanmak ya da hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inanmak… Sonuçta hiç beklemediğin anda güzel bir şeylerin olması mutlu ediyor. Önemli olan bu.
Geçen hafta cuma günü hiç tecrübe etmediğim endüstriyel bir çekim yaptım. Daha önce hiç görmediğim ve belki bir daha uzun süre görme fırsatı bulamayacağım bir uçak hangarına özel izinle girerek bir ürünün çekimini gerçekleştirdim. Değişik bir deneyimdi ve keyifli günün ilk durağıydı. Geçen sene doğumunu çektiğim bir bebişimin babasının konum dışı da olsa bir fotoğraf çekimi için beni düşünmüş olması çok güzel.

O sabah İstanbul’un karla uyandığı sabahtı. Sürüneceğimi düşünerek yollara düştüm ama hiç öyle olmadı. Toplu taşıma araçlarıyla fazlaca aktarma yaparak da olsa tüm randevularıma zamanında yetiştim. Bir yerlere yetişme telaşı insanları çok gergin yapıyor. Eskiden bende de vardı. Hala biraz var tabii ama elimde olmayan beklemelerle ilgili stres olmamayı öğrendim ya da öğrenmeye çalışıyorum diyelim. Bindiğim minibüsün dolmasını beklerken yolcuların hadi kalkalım artık diye sinirlenmeleri boş. Şoför ne zaman isterse o zaman teker döndürüyor. Ben bu hareketsizlik anını fırsat bilip telefonla fotoğraf çekmeyi tercih ettim. Minibüs camına yapışan karların arasındaki küçük boşluktan bir insan geçmesini bekledim, bekledim ve biri geçerken bastım deklanşöre. Sabırla beklemek hiç zor gelmedi o an. Beklemenin boşa geçen zaman olduğunu düşünmek yerine o anlarda farklı bir şeyle uğraşmak ya da o anların doğru anı beklemek olduğunu düşünmeye odaklanmak sabırsızlığa iyi gelebilir. Fotoğrafta doğru an için defalarca deneme yapabilirim ya da uzun süre bekleyebilirim gerektiğinde. Peki ya gerçek hayatta karşılaştığımız farklı olaylarda? Evet onu da yapmalıyım, çabalıyorum, öğreniyorum :)

Çekimim tahminimden erken bitince eve dönmek yerine öğle yemeği yemek için Taksim’e gitmeye karar verdim. Metroda beklerken yine telefonu elime aldım ve kafamda kurguladığım sahne için beklemeye başladım. Ve benim için doğru an geldiğinde… çıkırt!

Hayat hızlıca akıyor doğru. Ve yetişmek için hep koşuyoruz, koşturuyoruz. Yoruluyoruz. Durup beklememiz gereken zamanların farkındalığıyla dinleniriz belki. Fotoğrafta doğru an bazen kaçar ve hayıflanırsın. Bazen doğru anı bekler ve hayalindeki kareyi yakalayınca mutlu olursun. Zamanla hayıflanmamayı, bekledikçe ve sabrettikçe iyiye, doğruya ulaşacağını öğrenirsin. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi. Her şey anını bekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>